Světoznámý fotograf buduje na Smíchově ateliér s dechberoucím výhledem

Světoznámý fotograf buduje na Smíchově ateliér s dechberoucím výhledem

03. 10. 2022

Co začalo před lety jako únik z reality, změnilo se díky talentu, píli a vášni v mezinárodní uznání a úspěch. A i když za pár dní převezme v Carnegie Hall v New Yorku prestižní cenu za 1. místo v mezinárodní soutěži International Photography Awards a na pražském Smíchově buduje nový inspirativní ateliér s dechberoucím výhledem, zůstává fotograf Martin Stranka nohama pevně na zemi. Více o aktuálním dění kolem něj prozradil v následujícím rozhovoru. 

"S radostí a s úsměvem na tváři můžu říct, že tolik se kolem našeho studia už dlouho nedělo. Léto jsme strávili na jihu Francie v Cannes a Saint Tropez, kde vzniká nový fotografický projekt Normal Is Boring. Hlavní dění však nyní probíhá kolem série Beautiful Accidents, která před pár dny získala 1. místo v prestižní mezinárodní soutěži International Photography Awards ze 120 zemí světa. Pro trofej Photographer of the Year letíme až do New Yorku do nádherné Carnegie Hall na Manhattan. Je to neskutečně elektrizující a vděčný pocit, že se takový úspěch po 10 letech podařil. A aby toho dobrého nebylo málo, po 11 letech se stěhujeme s vinohradským ateliérem na novou adresu Erbenovy Rezidence."

Proč jste si vybral pro ateliér právě Erbenovu Rezidenci?

"Praha je nádherné místo, které mi přirostlo k srdci už před dvaceti lety. Vinohrady jsou krásným místem, ale nastal čas, abychom díky rozrůstajícímu se studiu přesunuli do většího a inspirativnějšího místa. Aktuální studio je v přízemí a s tím jsou spojena i mnohé nevýhody. Erbenova Rezidence je inspirativním projektem s unikátním architektonickým řešením, usazením ve svahu a tím pádem i nádherným výhledem na celou Prahu. Zároveň má pohodlný přístup z horní ulice. To je kombinace, která by se stěží hledala jinde. Naši sběratelé si ze studia odnášejí velkoformátové fotografie, a tak přístupnost při zachování takového výhledu je naprosto jedinečná. A mít taková místa jako je Petřín a Kinského zahrady doslova za ateliérem, je inspirace pro fotografa sama o sobě."

Měl jste od začátku jasnou představu, jak bude interiér vypadat, nebo jste nechal architektovi volnou ruku?

"Díky 15letému působení v oboru fotografie jsme ve studiu měli jasnější představu, jak by z pohledu funkčnosti vysněný ateliér mohl být koncipován. Každý měsíc nás navštíví spousta lidí nejen z České republiky ale i ze zahraničí. Je to prostor, kterým projde nemalé množství lidí, kde se navíc stále i fotí menší indoor projekty. Proto jsme i vděční za spolupráci s ateliérem OOOOX a jejich šikovnými architekty, jako jsou Petr Vlach a majitelka Radka Valová. Společně tak naše studio získává postupně vysněný styl a úžasnou funkčnost."

Je Vaše vlastní tvorba největší inspirací pro interiér, nebo se naopak ponese v úplně jiném duchu?

"Ve studiu denně strávíme s týmem lidí doslova dlouhé hodiny a dny. Je to místo, kde se sběrateli sedíme u kávy nebo čaje, dlouhé hodiny si povídáme o životě i umění. Musí to být inspirativní místo, kde nás baví trávit čas. Funkčnost je krásná věc, ale bez pocitu inspirace by to nebylo ono. Proto to funguje oběma směry. Prostor dokáže být velkou inspirací, stejně tak jako tvorba může pomoci vytvářet prostředí, kde pracujete. V tom je to vlastně úžasné a jsem za to vděčný."

Bez čeho by se ateliér nemohl obejít?

"Zřejmě to bude pocit vzdušného prostoru. Nynější ateliér na Vinohradech má díky místní architektuře opravdu vysoké stropy, které tento pocit vytváří. Těším se, že nový ateliér v Erbenově Rezidenci bude mít nadstandardně vysoké stropy, a navíc obrovský přístup denního světla díky prosklené celé stěně s celodenním sluncem. Na tu energii se těším nejvíce, bude to krásné místo plné nových setkání s přáteli a našimi sběrateli."

Na co se nejvíc těšíte, až od něj dostanete klíče?

"Na ten pocit, který jsem si vysnil už na počátku své kariéry. Vždy jsem si přál prostor, kde všude kolem budou o stěny opřené fotografie a prostorem bude prostupovat nádherné denní světlo. Tuhle vizi jsem si v hlavě přehrával už dlouhé roky. To že se to nyní děje, je pro mě a můj tým příjemným dalším krokem kupředu. Cítím zadostiučinění, velký vděk a závazek do budoucna. Těšíme se na ten pocit, že nyní začneme psát novou kapitolu našeho studia s lidmi, kteří nás doprovází už doslova 15 let. Těžko bych slovy popsal, jak moc vděčný za to jsem. Bude to velké!"

Informujte mě o novinkách